منسفیلد پارک، رمانی متفاوت از محبوب ترین نویسنده زن دنیا

۱۱ شهریور ۱۳۹۷
منسفیلد پارک نام یکی از رمان های جین آستین، نویسنده معروف انگلیسی است که به نظر بیشتر منتقدین متفاوت ترین کتاب او است. آستین این کتاب را زمانی نوشت که به نوعی به اوج پختگی اش در نویسندگی رسیده بود، به همین خاطراین کتاب، تجربه ای متفاوت است برای خوانندگان و طرفداران این نویسنده محبوب.

خلاصه داستان

ماجرای کتاب “منسفیلد پارک” در مورد زندگی دختری نجیب و آرام به نام “فانی” است که خانواده تنگدستی دارد. یکی از شخصیت های رمان یعنی “سر تامس برترام” عموی فانی براى کمک به زن ‌برادرش- که دچار تنگدستی شده – فانى را نزد خود مى ‌آورد و در کنار فرزندان خود تام، ادموند، مارى و جولى بزرگ مى‌ کند.

بعد از مدتی غم ورنج فانى به‌علت جدا شدن از خانواده خیلى زود- براثر محبتى که دومین پسرعمویش، ادموند به او ابراز مى‌ کند- تخفیف مى ‌یابد. سال ها سپرى مى‌ شود و وضعیت مالى سر برترام دیگر چون گذشته نیست و به همین خاطرسرتامس  مجبورمى ‌شود براى کارمدتى طولانى به هند سفر کند. درغیاب او مارى با آقاى راشوورث نامزد مى‌شود که جوانى ثروتمند اما لاابالی است ودرحوالى منسفیلد( محل زندگى خانواده برترام) ملکى دارد. درهمین موقع خواهرزن و برادرزن کشیش محل یعنی مرى و هنرى کرافورد، نزد این خانواده مى‌آیند و ادموند شیفته مرى مى ‌شود.

فانى که محبتش به پسرعمویش حال به احساسى عمیق ‌تر تبدیل شده است، بسیار اندوهگین مى‌ شود و در این بین دخترعموی فانی یعنی ماری درحالى که نامزد دارد به دعوت هاى هنرى کرافورد پاسخ مى‌ دهد. امابازگشت آقاى تامس برترام به بسیارى از این وقایع سروسامان مى‌ دهد. مارى با نامزدش راشوورث ازدواج مى‌ کند وهنرى که پس از مدتى غیبت به دهکده بازگشته است، متوجه فانى مى ‌شود و ازاو تقاضاى ازدواج مى ‌کند،اما فانى با توجه به مخالفت کامل عمویش به او جواب رد مى ‌دهد.

وقایع یکى پس از دیگرى به سرعت روى مى‌ دهند و در نهایت دو دختر سرتامس سرنوشت بدی پیدا می کنند، مارى با هنرى فرار مى ‌کند و جولى همراه عاشقى ناباب به نام آقاى ییتس خانه را ترک مى‌ کند. دراین بین رفتارخودخواهانه مرى کرافورد چشمان ادموند پسرعموی فانی را باز مى‌ کند وباعث می شود که او سرانجام به اشتباه خود پى ببرد واز این عشق کورکورانه دست بردارد وآرامش را در کنار فانى دختر عموی نجیب و پاکش مى‌ جوید و شیفته‌ اش مى‌ شود و با او ازدواج مى‌ کند.

 

رمانی خاص و متفاوت

منسفیلد پارک بدون شک یکی از پخته ترین آثار جین آستین است، این کتاب  در سال۱۸۱۴ چاپ شد وبه خاطر شهرتی که جین آستین با انتشاردو کتاب «عقل و احساس» و «غرور و تعصب» پیدا کرده بود، به سرعت به فروش رفت.

بسیاری از منتقدان، منسفیلد پارک را متفاوت با سایر آثار جین آستین دانسته‌ اند. خوانندگان آثار آستین با خواندن این کتاب متعجب می شوند، چرا که این کتاب از کتاب‌های دیگر آستین مدرن‌ تراست و شاید به خاطر همین است که با سایر آثار او متفاوت است.

شیاطین و فرشتگان در کنار هم

دررمان منسفیلد پارک، آداب و رسوم ومراوده‌های اجتماعی شخصیت ها دربسیاری از موارد با اصول اخلاقی در تعارض قرار می‌ گیرند. آدم‌ها هم در این رمان برعکس دیگر آثار آستین دودسته‌ اند؛ دسته‌ ای ازامیال وخواسته‌های خود تبعیت می‌ کنند، مانند دختر عموهای فانی و دسته‌ ای دیگر به وظایف خود پایبند می ‌مانند و از چهارچوب اخلاق جدا نمی شوند مانند فانی.

از این نظر رمان منسفیلد پارک به جای این که شبیه آثار دیگر آستین باشد که در آن ها همه به نوعی اخلاقمدارند، در این رمان مرز بین آدم ها مشخص است وعده ای پایبند اخلاقیاتند وعده ای هم دراین میان بی اخلاقند. این اتفاقی است که دربیشتررمان‌های معاصر هم می‌افتد.

شاید این خصوصیت دوران معاصرباشد که آدم‌ها را در مقابل چنین تقابلی قرارمی‌دهد. رمان‌های معاصرهم، انسان را درمقابل موقعیت‌هایی قرارمی‌ دهند که برای تصمیم گرفتن درمورد اصول اخلاقی با وسوسه توجیهات خوشرنگ و لعاب مواجه می ‌شوند. جین آستین نشان می‌ دهد که میان آنچه می‌ خواهیم انجام دهیم و آنچه باید انجام دهیم چه تفاوت‌هایی وجود دارد.

نویسنده ای دقیق و پرتلاش

جین آستین درتمام کارهای خود دقت و صبربه خرج می داد وهرگزبلافاصله بعد از نوشتن کارهایش آن ها را منتشرنمی کرد وهمیشه بعد ازبارها تصحیح و ویرایش برای چاپ کتاب هایش اقدام می کرد. برخی ازاطرافیانش می‌ گویند او زنی منزوی و گوشه‌ گیر بود و بیشتر وقتش را به نوشتن می‌ گذراند.

منتقدان درباره اومعتقد به وجود نبوغی دووجهی هستند، چرا که درآثار آستین هم طنز قدرتمندی وجود داشت وهم اخلاقیات و روحیات آدم‌ها به خوبی مشخص می شود. اگر رمان‌ منسفیلد پارک آستین را بخوانید این ویژگی‌ها را درآن پیدا می‌ کنید. او درباره زندگی اجتماعی و خانوادگی می ‌نویسد. در واقع، کارش شبیه یک ناظر بیرونی است که با سرک کشیدن به محیط خصوصی و افکار و درونیات آدم‌ها، درباره آنها قضاوت می‌ کند و نظر می ‌دهد.

آثاری ماندگار

جین آستین درمنسفیلد پارک هم مثل آثار دیگرش هیچ نکته ای را ازنظر دورنمی کند، داستان طولانی و با ذکر همه جزئیات و توصیف دقیق همه شخصیت‌ها و افکار و احساسات‌ شان همراه است با این تفاوت که این رمان ازنوع کتاب‌های بازاری نیست که فاقد ارزش‌های ادبی باشد.

اما تنها نکته‌ ای که منسفیلد پارک را با وجود این خصوصیت ها مثل دیگرآثارآستین دوست داشتنی می کند، این است که این کتاب به سبک آثار قرن نوزدهم یعنی رمان‌های کلاسیک نوشته شده است. جین آستین نویسنده ای بود که نوشتن را همیشه جدی می گرفت و برای خلق آثارش زحمت بسیار می کشید و شاید همین باعث ماندگاری نام او در تاریخ ادبیات جهان شده است و بعد از این همه مدت باعث شده که هنوز جزو محبوب ترین نویسنده های زن دنیا باشد.

قسمتی از کتاب

حدود سی ‌سال قبل دوشیزه ماریا اهل هانتینگ دن که دارایی‌اش فقط هفت هزار لیره بود آن ‌قدرشانس داشت تا آقای توماس برترام اهل منسفیلد پارک واقع دراستان نورث هامپتون را توربزند و بدین ترتیب به مقام همسر بارون ارتقاء یابد واز تمام مواهب و مزایای یک خانه قشنگ و درآمد کلان بهره‌ مند شود.

همه ساکنان هانتینگ دن با حیرت و شگفتی درباره‌ شکوه وعظمت این وصلت حرف می زدند وحتی عموی خانم ماریا تصدیق کرد که وی برای برابری با شأن ومقام همسرش حداقل سه هزار لیره کسر دارد.

ماریا دو خواهر داشت که می‌ توانستند از ترفیع و پیشرفت او سود ببرند و چون برخی از آشنایان آن ها؛ دوشیزه وارد و دوشیزه فرانسیس را درست به اندازه دوشیزه ماریا قشنگ می ‌دانستند، لذا بی‌هیچ تردیدی پیش‌بینی می‌ کردند. که آن ها نیز بامزایا و شکوه تقریباً برابرازدواج خواهند کرد. ولی بی ‌شک تعداد مردان ثروتمند وخوش اقبال دنیا هرگزبه اندازه زنان زیبایی که شایسته آنانند، نیست…

فایل پی دی اف: منسفیلد پارک

فاطمه قاسم آبادی

 

دیدگاهتان را بنویسید