دختر دبیرستانی در اوهایو آمریکا به علت حجاب از رقابت ورزشی حذف شد

۱۰ آبان ۱۳۹۸

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ «نور ابوکرم» دختر ۱۶ ساله دبیرستانی در ایالت اوهایو آمریکا پس از رسیدن به خط پایان در مسابقه دو ۵ کیلومتر دریافت که به علت حجابش در جدول برنده‌ها قرار نمی‌گیرد.

وی می‌گوید تنها به علت حجابش مورد تبعیض قرار گرفته چرا که البسه ورزشی او نمی‌توانسته به عنوان ابزار کمکی برای برنده شدن او محسوب شود.

مسئولان مسابقه به نور ابوکرم گفته‌اند که البسه ورزشی او مطابق آیین نامه‌های این مسابقات نبوده است. البته مقام‌ها این موضوع را هنگامی به نور گفتند که او از خط پایان دوی ۵ کیلومتر گذشته بود.

اخبار مربوط به این واقعه یک بار دیگر بحث تبعیض و آیین‌نامه‌های پوشش در آمریکا را داغ کرده است.

سازمان ورزشی دبیرستان‌های ایالت اوهایو هم گفته مشغول بازبینی و اصلاح قوانین خود برای فصل بعدی این مسابقات شده تا این قوانین را با آزادی‌های مذهبی که در قانون اساسی آمریکا مورد تاکید قرار گرفته مطابقت دهد.

نور به عنوان دونده دبیرستان سیلوانیا نورث‌ویو وارد این فصل از مسابقات دو و میدانی مدارس اوهایو شده بود و در طول مسابقات قبلی هرگز حجاب او به عنوان موضوعی که ناقض آیین‌نامه‌های پوشش لباس مسابقات باشد از سوی برگزارکنندگان مطرح نشده بود.

او در یک پست فیسبوکی نوشته مسئولان مسابقات قبل از آغاز دوی ۵ کیلومتر البسه یکی دیگر از هم تیمی‌های او را مشکل‌دار تشخیص داده بودند و به او اجازه داده بودند که شورت ورزشی خود را عوض کند تا مطابق قوانین باشد اما درباره حجاب ورزشی او هیچ چیز نگفته بودند هر چند او مربی خود را دیده بوده که در کناری با مسئولان مسابقات بحث می‌کند.

نور که در پایان این مسابقه بهترین زمان شخصی خود در ۵ کیلومتر را به ثبت رسانده بود از این که نامش در جدول رده‌بندی درج نشده بود تعجب می‌کند و تنها از سوی هم تیمی‌های خودش بوده که خبردار می‌شود به علت حجابش خط زده شده بوده.

وی گفت که احساس کردم یک کامیون از روی من رد شده و با مشت به دلم زده‌اند.

نور گفته احساس می‌کند به او توهین‌شده و در برابر دیگران سرافکنده شده است چرا که مسئولان قبل از مسابقه به او هیچ چیز نگفته‌اند

دیدگاهتان را بنویسید