نشستی جنجالی با موضوع هنر زنان

۲۶ مرداد ۱۳۹۷
نخستین نشست هم‌اندیشی هنر دینی زنان با گفت و گو در محورهایی جنجالی با حضور زنان صاحب نظر به همت گروه هنر مقدس در مجموعه سرچشمه برگزار شد که در ادامه مباحث مطرح شده و راه حل‌های عملیبیان شده است.

 

به گزارش گلدختر، در این نشست که با تلاش نخستین گروه اجرای بانوان برای بانوان، گروه هنرمقدس، برگزار شد؛ نقطه‌نظرهای متفاوتی با راه‌حل های کارشناسان مختلف مطرح شد و از جمله این محورها؛

 

۱٫ بررسی وضعیت کنونی هنر زنان در جامعه ایرانی
۲٫ بررسی چگونگی عملکرد مراکز و افراد فعال در حوزه هنر دینی
۳٫ بررسی طرح‌های موفق در حوزه هنر دینی و زنان
۴٫ ارائه راهکار در جهت عملیاتی کردن طرح های هنر دینی بود.

نشست هم‌اندیشی هنر دینی زنان، که با همکاری بنیاد فرهنگی سرچشمه و بسیج جامعه زنان بود؛ از ساعت ۱۰ صبح روز پنج شنبه ۲۵ مرداد ماه ۹۷آغاز شد و تا ساعت ۱۳ ادامه داشت و درآن بانوان سیاستمدار، فعالین فرهنگی و بانوان دغدغه‌مند این عرصه مانند: خانم ها؛ ” معصومه حکیمیان، معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان”، “فاطمه گنجی، مدیر سازمان بسیج مداحان”، ” عشرت شایق، پژوهشگر ارشد صدا و سیما و ایده پرداز فرهنگی”، “طاهره بیات،ایده پرداز و نخبه فرهنگی و اولین بانوی مؤسس تعاونی پوشاک و ژورنال مد اسلامی”، “محور و احمدزاده، مسئولان مؤسسه دیما”، “باکوچی، از معاونت فرهنگی بانوان شهرداری تهران”، “مریم شعبانی، نویسنده و کارگردان”، “زینب یزدانی؛ کارشناس رسانه”، “شهریاری، مدیر مؤسسه پند”، “معاونت فرهنگی حوزه علمیه” و…حضور داشتند.

 

 

 

رونمایی از جدیدترین اثر هنر مقدس؛ تئاتر اولیا مخدره

 

جلسه با طرح موضوع از سوی خانم ‌ها سمیع زاده، کارشناس فرهنگی و مریم شعبانی، نویسنده و کارگردان نمایش‌هایی مانند: اقلیما، عروس روزدهم و… کار خود را شروع کرد و پس از پیگیری‌های مخاطبان، در این جلسه از ‌جدیدترین اثر این کارگردان به نام “اولیا مخدره” رو نمایی و پوسترهای آن عرضه شد.

 

 

 

حکیمیان: رویکرد بزرگ داشته باش و به دیدگاهت مستمرعمل کن

معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان با اشاره به جدیت بحث نفوذ نرم در رسانه و بیان تاریخچه آن، اظهار کرد: مجموعه‌های فرهنگی مانند گروه هنر مقدس، باید تصمیم جهانی بگیرد و دیر نیست که پس از نشر و اقدام درست در ایران، حس کند که وظیفه دارد در کشورهای اسلامی و اروپایی، برنامه اجرا کند و راهکار این اتفاق این است که خود را کوچک نبیند اما با برنامه ریزی کوچک اما مستمر عمل کند و رویکرد بزرگ را پیش چشم خود داشته باشد.

حکیمیان، افزود: فراموش نکنیم که ادبیات انسانی مشترکی با کشورهای مختلف داریم مانند ادبیات پاک زیستن و عفیف بودن و این به راحتی در حوزه هنر قابلیت اجرا دارد و اگر بسته ای ارزشی با رویکرد هنری ایجاد شود، روح‌های لطیف هنرمندان نیز برای کمک جذب می‌شوند.

 

 

عشرت شائق: از زبان بین المللی “پانتومیم” استفاده کنیم

 

عشرت شائق، با بیان اجتناب از دوری جستن از جامعه فعلی هنری و قدم نهادن در عرصه بین الملل، بیان داشت: مسئله اول ارتباط مستمر داشتن با هنرمندان و استفاده از تجربه‌های آنان است و راهکار دوم استفاده از زبان بین المللی تئاتر؛ “پانتومیم” است که پیام‌های ما می‌تواند از این راه بین المللی شود.

وی ادامه داد: باید ادبیات را جدی گرفت و در بحث ادبیات مکتوب هم هنرمندانه وارد شد.

 

 

چ

 

بیات: تاریخ عبرت آیندگان است

 

طاهره بیات، ایده پردازو نویسنده کتاب” زنان و جنگ نرم” بر ایجاد هسته اندیشه ای با حضور افراد متخصص و مشهور و داشتن برنامه ای طولانی مدت، تأکید کرد و گفت: ما با پژوهش‌ها و مطالعات بسیار محتوایی برای ده ها سال آینده ایران داریم و برای موفقیت در آینده باید از گذشته به خوبی استفاده کرد و ورود به تاریخ اسلام و ادیان با استفاده از فرمول‌های آماده راه اقدام درست هنری برای جامعه سازی است.

 

 

باکوچی:چرا وزارت ارشاد معاونت زنان ندارد؟

 

باکوچی، با طرح این سؤال که چرا وزارت فرهنگ و ارشاد برای فرهنگ‌ساز ترین قشر جامعه یعنی زنان، معاونت ندارد؟ گفت: با ایجاد یک معاونت و پیگیری تأسیس آن توسط مجلس، ارتباط مؤسسات تخصصی در امور زنان با سهولت و تأثیر بیشتری می‌تواند راه خود را ادامه دهد.

 

مدیر مسئول مؤسسه قرانی آل یاسین : هرچه در تنگنای سختی باشیم، تلاشگر تر می‌شویم

 

احمدزاده،دیر مسئول مؤسسه قرانی آل یاسین و از اعضای گروه “دیما” که خود را همه جا با افتخار یک “‌خانه دار” معرفی می کند، اظهار داشت: باید با شبهات به صورت جدی آشنا شد و از بحث‌های نظری که تا الان جمع شده به صورت عملی استفاده کرد. دیگر وقت آنست که بحث های رهبری را در عمل نشان داد و فراموش نکنیم که هرچه در فشار باشیم تجربه ملیت شناسی ما نشان داده که بیشتر عمل می‌کنیم و هم‌بسته می‌شویم.

 

 

محور: باید انقدر قوی عمل کرد که مراکز رسانه‌ای تو را منبع خود بدانند

 

مهدیه سادات محور، مدیر مسئول دیما و عضو سابق خانه‌مستندسازان انقلاب اسلامی، با توضیح این مسئله که اگر ما تولیدات قوی در حوزه زنان داشته باشیم ، مراکز رسانه‌ای خودشان به ما رجوع خواهند کرد چراکه تولیدات قوی برای بانوان نیاز همیشگی جامعه است. سخنان خود را ادامه داد: تمرکز ما باید بر دو بخش هنر دینی و به کارگیری زنان هنرمند متعهد باشد تا چتری باشیم بر روی مراکزی که اتفاقأ دغدغه هویت زنان را دارند.

 

 

شهریاری: اقتصاد در فرهنگ مسئله اولویت داریست!

 

شهریاری، مدیر مؤسسه پند که مخفف پیوند و دانش است بر روی مسئله اقتصادی برای کار در فرهنگ تمرکز کرد و ادامه داد: مردان چون در خانواده فعالیت اقتصادی داشتند به راحتی در جذب سرمایه و به‌کارگیری آن برای اهدافشان توفیق می‌یابند و ما نیز باید حامی اقتصادی برای توفیق یافتن طرح‌های بزرگمان جذب کنیم و باید کانال‌های ارتباطی خود را قوی کنیم.

 

 

 

نجفی: تئاتر هنری عمیق و زنده است

 

نجفی، مدرس و مسئول مدرسه ای دخترانه، در پایان اجرای تئاتر برای نوجوانان را راهی درست و مؤثر دانست و اذعان داشت: تمامی دانش‌آموزان از تماشای تئاتر و گرفتن نقطه نظرهای آن احساس رضایت داشتند و تئاتر به جهت داشتن ارتباط مؤثر و زنده دارای عمق اثر زیاد است و باید گروه هنر مقدس کار خود را در این زمینه ادامه دهد./

دیدگاهتان را بنویسید